Ajaga on tekkinud klientidel palju küsimusi auto immobilaiseri süsteemi ja autovõtme vahelisest seosest. Kogusime põhilised küsimused kokku ja anname neile vastused. Küsimustele vastab meie pikaajalise kogemusega Lukuproff tehnik Marek, kes on abistanud kliente autovõtmete teemal üle Eesti.
Mis on immobilaiser?
Immobilaiseriks (immo) nimetatakse süsteemi, mille eesmärk on turvalisus. See süsteem ei lase sõidukit käivitada selleks volitamata isikutel ning raskendab varguse/ärandamise katseid. Sõidukitel on tehasepoolne immo ehk immobilaiser juba alates aastast 1994-1995(eurooopa autod) ning 1996(jaapani ning korea autod).
„Immobilaiser süsteemi eesmärk on turvalisus, raskendab varguse/ärandamise katseid.“
Välja näeb see süsteemina, milles osaleb üldjuhul mitu elektroonilist üksust:
- mootori juhtplokk – mootori juhtaju
- immo vastuvõtja e receiver – süüteluku ümber
- võti (immo kiip e transponder) – auto süütevõti
See kõik töötab ühtse süsteemina. Kui mingi üksus sellest kaob või lõpetab töö, siis üldjuhul autot enam käivitada ei saa.
Mis on immo kiip ja kas see on olemas kõikide autovõtmete sees?
Immo kiip ehk täpne termin transponder, on olemas kõikide autovõtmete sees juba alates 1995/1996.
Immo kiip on oma olemuselt autovõtme puldi sees asetsev mikrokiip. Käivitamise katsel genereerib kiip igakord uue turvakoodi ning saadab selle immo vastuvõtjale, mis omakorda edastab koodi mootori juhtplokki. Konkreetne autovõti suudab vaid vastava koodi genereerida. Peale koodi tuvastust, immo deaktiveerub ehk immobilaiseri süsteem tuleb maha ja on võimalik auto käivitada.
„Alates 1995/1996 kõikide autovõtmete sees olemas.“
Kuulen tihti muret klientidelt: “Mul on autol immo peal ja ei saa uksi lahti“. Eksilikult arvatakse, et kui puldist uksi lahti ei saa, siis on probleem immobilaiseriga.
Siin kohal on tegemist siiski puldi enda probleemiga, mis ei ole seotud immoga või immo kiibiga. Üldjuhul on kas patarei, aku tühi või juba mingisugused elektroonilised vead.
"Eksilikult arvatakse , et kui puldist uksi lahti ei saa, siis on probleem immobilaiseriga. "
Kas ma saan ise ka vahetada immo kiipi ehk transponderit?
Tavaliselt transponderit, võtme sees, ise ei vahetata. Juhul kui vahetada võtmepuldil patareid, ei mõjuta ka see immo töötamist. Halvimal juhul patarei vahetusel kaob vaid puldi ja auto vaheline sünkroon, kuid seda on võimalik taastada hõlpsasti, olenevalt sõiduki margist ning vanusest.
"Tavaliselt transponderit, võtme sees, ise ei vahetata."
Kui auto võti/pult keeruliselt lahti käib ning te ei tea kuidas seda avada, siis kindlasti soovitan seda lasta teha ainult spetsialistidel. Tänapäeva sõidukitel on eraldi asetsev transponder viidud juba trükiplaati võtme/puldi sees ning valesti avamise korral võite vigastada trükiplaati ja tulemuseks on auto mitte käivitumine!
„Soovitan kindlasti ainult spetsialistidel autovõtit/pulti avada.“
Milliste immobilaiser süsteemi muredega meie poole pöördutakse?
Üldjuhul pöördutakse siis kui:
– Autol pult ei tööta.
Puldist ei saa uksi lahti, põhjuseks kas tühi patarei või auto ning puldi suhtlemine häiritud muudel tehnilistel põhjustel(auto poolne viga, uste mikrolülitite vead jne), nagu ennist sai mainitud ei ole see otseselt seotud immobilaiseriga.
– Transponder kadunud või katki(vigastatud).
Auto selle tagajärjel ei käivitu, kuid pult sealjuures on võimeline uksi avama.
Sellisel juhul tuleb transponder asendada ning uuesti kodeerida/programmeerida.
– Auto immobilaiseri süsteem on võtme transponderi ära unustanud.
Jällegi tagajärjeks on see, et auto ei käivitu, kuid pult sealjuures on võimeline uksi avama.
Põhiliselt juhtub seda auto aku aeglase tühjenemise järel. Sel juhul saab selle transponderi koodi taas autole kodeerida.
– Keyless go võtmete puhul on patarei nõrk või tühi.
Siis tuleb üldjuhul uks avada puldi sees oleva mehhaanilise võtmega ning käivitamine puutega vastu transponderi vastuvõtjat, patarei asendamise järel töötab käivitamine ja kesklukk jälle distantsilt.
Lähtuvalt eelmisest küsimusest, siis kui pikad on need protsessid spetsialisti juures?
Olenevalt probleemi olemusest, on kodeerimise protseduuri ajakulu kuni pool tundi või keerulisemate olukordade puhul ka kuni kaks päeva (kõik võtmed kadunud juhtum).
„Olenevalt probleemi olemusest poolest tunnist kuni kahe päevani.“
Kokkuvõtteks on immobilaiseri teema väga lai ja tehniliselt võibolla keeruline tavakasutajale. Kui sul tekkis küsimusi, oled samade muredega kimpus või hoopis teistsuguste auto lukustust puudutavate muredega hädas, siis võta meiega julgelt ühendust. Leiame su küsimusele lahenduse.
Loe ka autoukse lukustuse eest hoolitsemise kohta SIIT.