Miks on oluline autouksi avada füüsilise võtmega?
Kas mäletate viimast korda, kui kasutasite autoukse avamiseks füüsilist võtit? Kuigi tänapäeva tehnoloogia võimaldab meil autosse pääseda puutetundlike nuppude ja puldiga, on oluline mitte unustada traditsioonilise võtme tähtsust. Eriti kehtib see Eesti muutliku kliima puhul, kus vihm ja pori võivad lukusüsteemi kergesti kahjustada. Järgnevas blogiartiklis räägime autoukse luku hooldusest.
Kas ma saan ise hoolitseda oma autoukse luku eest?
Autouste lukusüdamike eest saab ise kõige paremini hoolt kanda neid iga paari kuu tagant füüsilise võtmega avades.
Lukusüdamiku sujuval töötamisel ei soovita me kasutada lukuõli, kuna lukuõli on märg määre, hakkab see lukusüdamikule tolmu ja mustust korjama. Selle tagajärjel võib lukusüdamiku hoopis ära rikkuda.
Kui märkad väikest takistust võtmega keeramisel soovitame kasutada kuivmääret ehk teflonmääret, mis ei jäta märga pinda. Niiviisi ei haaku ka lukusüdamikule tolmu ja mustust.
Selliselt toimides hoiad ära luku oksüdeerumise ja aitad säilitada lukusüdamiku töökindluse pikema aja vältel.
Millal siis kasutada lukuõli?
Kui võti keerab raskelt või takistustega (võti ei lähe hästi sisse), peaks kasutama spetsiaalset ja kvaliteetset lukuõli. Me ei soovita lukusüdamiku määrimiseks kasutada universaalõli WD-40, kuna see õli on vedel ja mõju on lühiajaline.
Kui lukk on oksüdeerunud, võib mõningatel juhtudel õli aidata roostet lahustada ja lukku puhastada. Sellises olukorras tuleks siiski juba mõelda lukusüdamiku väljavahetamise peale.
Kui juhtub, et autoukse lukusüdamiku muugid on täiesti kinni kiilunud, kuid võti veel läheb lukusüdamikku, võib esmalt proovida kasutada lukuõli, mis võib aidata vabastada kinni jäänud osad. Selleks, et mehhanismi vabastada, sisesta võti lukusüdamikku ja liiguta seda, et määre ühtlaselt laiali jaotuks. Seejärel võta võti ettevaatlikult välja ja puhasta võtmeplaat mustusest. Korda seda tegevust mitu korda.
Võib juhtuda, et nii toimides saad muugid liikuma, kuid praktika on näidanud, et enamus kordadest muugid liikuma ei hakka.
Millal pöörduda lukussepa poole?
Juhul, kui õli kasutamine ei aita, on võimalus lukusüdamik lahti võtta ja muuke puhastada. Seda soovitame teha ainult asjatundlikul inimesel.
Kui oksiid on juba nii suurt kahju teinud, et muuke enam liikuma ei saa, tuleb lukusüdamik välja vahetada.
Lukusüdamiku väljavahetamiseks pöördu oma ala spetsialistide poole.
Mis võib juhtuda, kui oksüdeerunud lukusüdamikule ei pöörata tähelepanu?
Sul võib tekkida nüüd küsimus: “Miks ma üldse pean võtmega uksi avama, kui on olemas selleks pult?”
See on selle tõttu, kui tekib olukord, kus on vajadus avada autouksed mehaanilisel teel. Näiteks, kui puldil on aku/patarei tühjaks saanud või on hoopis võtmetega midagi juhtunud. Siis on kinni jäänud muukidega ukselukku mehaaniliselt pea võimatu avada nii võtmete kui muude vahenditega, et pääseda autosse. Sellisel juhul saab teid aidata vaid lukuabi, kes avab uksed erinevatel viisidel, üheks neist on lukusüdamiku läbipuurimine.
Kuidas toimida Keyless-go ja start-stop nupuga süsteemi puhul?
Keyless-go ja start-stop nupuga autoukse luku süsteem on nagu tavalistel süütelukkudega autodel ja hooldust tehakse samal viisil. Enamus juhtudel on nendel autodel kaasas füüsiline võti, millega saab hädaolukorras uksi mehaaniliselt avada.
Avariivõtit peaks täpselt samamoodi aegajalt autouste avamiseks kasutama. Üldjuhul on selle süsteemi lukusüdamik paremas korras, kuna lukk on katte all peidus ja tolmu ning niiskuse eest paremini kaitstud.
Kuigi põhilised lukkude hooldustoimingud on autoomanikele jõukohased, on keerukamate probleemide korral, nagu luku osade asendamine või sügavam oksüdeerumine, soovitatav pöörduda professionaalse lukussepa poole.
Kui sul tekib probleeme või küsimusi seoses auto lukkudega, võta meiega ühendust. Lisaks pakume professionaalset nõu ja abi meie poodides Pärnus ja Viljandis.
Auto ukselukkude õige hooldamine tagab, et saad oma sõidukit probleemideta kasutada igas olukorras. Olgu tegemist tavalise hoolduse või erakorralise olukorraga, Lukuproff on siin, et aidata.